ویژه های خبری
1. پیشنهادکمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا (کمیته نامگذاری) مبنی بر نامگذاری بلوار حد فاصلسه راهی دانشگاه تا میدان فاتحی کرجو با نام بلوار فریدون معتمد وزیری پس از بررسیدر کمیسیون صدرالاشاره در بند 1 جلسه عادی شماره  33 مورخ 14/12/96 مطرح و پیشنهاد کمیسیونمذکور رد مقرر شد بلوار در حال احداث از میدان شهیده فاتحی کرجو تا کمربندی آبیدربه نام دکتر فریدون معتمد وزیری نامگذاری شود که به اتفاق آراء مورد تصویب قرارگرفت.

  • 2. پیشنهاد کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا (کمیته نامگذاری) در خصوص  ارائه ی توجیهات تاریخی و مستندات برای نامگذاری یک روز بنام روز سنه  پژو هشگر و محقق حوزه تاریخی کردستان (جناب آقای جمال احمدی آئین ) با توضیحات مفصل و توجیه فنی و کارشناسی انتخاب روز پنجم اردیبهشت مناسبترین روز ارزیابی و پیشنهاد نمودند و توضیحات مدون ایشان به شرح ذیل :

1» در کتاب‌های زبده‌‌‌التواریخ تألیف محمدشریف قاضی اردلان، تاریخ اردلان تألیف مستوره، لب‌التواریخ تألیف منوچهربیگ مصنف اردلان، حدیقه ناصری تألیف میرزا علی‌اکبر وقایع نگار، تحفه ناصریه تألیف میرزاشکرالله سنندجی؛ تاریخ مردوخ تألیف آیت‌الله مردوخ و چند کتب تاریخی دیگر که وقایع نگاران و تاریخ نویسان محلی کردستان در بخشی از تاریخ خود درباره تأسیس شهر سنندج آورده‌اند، تاریخ تأسیس سنندج را در سال 1046 قمری به دست سلیمان‌خان اردلان پسر میرعلم‌الدین نوشته‌اند. در میان کتب مذکور آیت‌الله مردوخ، در صفحه‌ی 108 جلد دوم تاریخ مردوخ، تاریخ دقیق تأسیس شهر سنه (سنندج) را دقیقاً ذی‌قعده‌ 1046 اعلام می‌دارد. از آنجا که مرحوم آیت‌الله مردوخ از سوی مادر، از نوادگان سلیمان‌خان اردلان هستند به استناد قباله‌نامه‌ها و فرمان‌های حکومتی سلیمان‌خان اردلان که در نزد خوانین اردلان‌های رمشت موجود بوده این تاریخ را تعیین کرده‌اند. در معادل یابی این تاریخ که قمری است با تقویم شمسی به تاریخ دقیق  5 اردیبهشت 1016 برخورد می‌کنیم که مصادف با آغاز تأسیس شهر سنه به دست مردم است (شهر سنه بعدها به سنه‌دژ و نیز سنندج تغییر نام پیدا کرد).

2»  در ایام بهار به خصوص در ماه اردیبهشت، آب و هوای شهر سنندج در نهایت اعتدال و با شکفتن شکوفه‌ها در این زمان، در اوج زیبایی و سرسبزی است و اجرای برنامه‌های فرهنگی که به منظور جذب گردشگر و بهانه‌ی روز سنندج شکل می‌گیرد، در مناسب‌ترین موقعیت زمانی خود یعنی در ماه اردیبهشت قرار می‌گیرد و نیز از آنجا که در باور مردم محلی، چلّه‌ی بهار همانند شب یلدا و روز نوروز و چهارشنبه سوری، و سیزده بدر به پاسداشت روزهای ملی ایرانی، روز فرخنده‌ای است، می‌توان چهلم بهار یعنی روز دهم اردیبهشت را که به تاریخ تأسیس روز سنندج نزدیک است به عنوان روز سنندج نامگذاری کرد.

 3»  از آنجا که مراسم آیینی و سنتی کومسای پیرشالیار در روستای اورامان تخت هرساله در 15 اردیبهشت برگزار می‌شود و گردشگران فراوانی از اطراف و اکناف برای شرکت در این مراسم به سنندج وارد می‌شوند و از این شهر به آنجا می‌روند، می‌توان با تعیین دهم اردیبهشت جهت روز سنندج، که به این تاریخ نزدیک است، حضور گردشگران مذکور را غنیمت دانست و مشترکاً با این دو رویداد به توسعه‌ی گردشگری در استان کمک کرد.  موضوع پس از طرح در کمیسیون صدرالاشاره به اتفاق آراء در بند 2 جلسه عادی شماره 33 مورخ 14/12/96 مورد تصویب قرار گرفت .


 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

reload, if the code cannot be seen

هواشناسی
کروکی
اجتماعی

شورای اسلامی شهر سنندج