ویژه های خبری

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، یکی از معضلاتی که در خیابان‌های سطح این شهر، هر روز پررنگ‌تر می‌شود و به چهره شهر خدشه وارد می‌کند "دستفروشی" است که مشکلات و گله‌مندی‌های فراوانی را برای شهروندان به‌وجود آورده و مسئولان شهرداری و اعضای شورای شهر نیز تاکنون وعده‌های زیادی برای ساماندهی این معضل به مردم داده‌اند اما تاکنون عملی نشده و صرفاً در حد شعار انتخاباتی بوده است.

زمانیکه به مسئولان مراجعه می‌کنید با اظهاراتی تکراری همچون «در حال بررسی و مکان‌یابی هستیم، برنامه داریم، دستفروشی مربوط به بی‌تدبیری مدیران گذشته بوده، ساماندهی این معضل زمان‌بر است» مواجه می‌شوید و زمانیکه به میان دستفروشان نیز می‌روید هر کدام دلی پر از غصه و درد دارند چراکه اکثر آنها از قشر ضعیف و از جوانان تحصیلکرده جامعه هستند که از روی ناچاری، نبود شغل و پیدا کردن رزق و روزی برای خانواده‌هایشان به این شغل روی آورده‌اند.

ضرورت دارد که مسئولان شهرداری سنندج برای برطرف کردن این معضل عزم جدی داشته باشند و مسئولان مربوطه نیز از آنان حمایت کنند و دولتمردان نیز برای جوانان بیکار کردستانی شغل ایجاد کنند تا دیگر جوانان به این شغل‌ها روی نیاورند، هرچند اخیراً شهردار سنندج اعلام کرد که قرار بر این است با ایجاد "روز بازار و شب بازار" علاوه‌ بر حفظ چهره و سیمای شهر، امکان امرار معاش برای این قشر از جامعه هم وجود داشته باشد اما امیدواریم این وعده تحقق یابد و همانند وعده‌های بی‌سرانجام مسئولان سابق تنها در حد حرف و شعار باقی نماند.

استاندار کردستان نیز در (29 آبان‌ماه سال گذشته) در مراسم تکریم و معارفه شهردار سنندج گفت: حیف است که در مرکز استان کردستان معضلاتی همچون "دست‌فروشی" وجود داشته باشد، اما اگر مسئولان درددل‌ جوانان "بیکار" کردستانی را نیز گوش بدهند، می‌دانند که آنها نیز به دستفروشی تمایلی ندارند بلکه چشم‌انتظار شغل هستند و از دولت انتظار دارند که برای آنها شغل ایجاد کنند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید و مشاهده می‌کنید حاصل گفت‌وگوی خبرنگار تسنیم با رئیس شورای شهر سنندج و دستفروشان سنندجی است.

"دستفروشی" در سنندج نشانه ضعف مدیریت و کم‌کاری مسئولان دولتی است

جلال شریعتی با اشاره به معضل دستفروشی اظهار داشت: دستفروشی در شهر نشانه ضعف شهرداری نیست بلکه نشانه ضعف مدیریت استان در طول دهه‌های گذشته است.

وی با بیان اینکه وجود دستفروشی نشان از وجود بیکاری در شهر است، گفت: همانند توسعه سکونتگاه‌های غیر رسمی، دولت موظف به تامین مسکن و اشتغال جامعه بوده چراکه زمانیکه شغل نباشد مردم محترمانه‌ترین کاری که انجام می‌دهند، دستفروشی است.

رئیس شورای شهر سنندج دستفروشی را نتیجه کم‌کاری مسئولان دولتی دانست نه شهرداری‌ها و تصریح کرد: سازوکار قانونی برای جلوگیری از دستفروشی وجود ندارد و زور و درگیری فیزیکی هم در شأن شهروندان و پرسنل شهرداری نیست.

وی اضافه کرد: متأسفانه قانونی برای برخورد با دستفروشان وجود ندارد در صورتیکه باید شهرداری برای ساماندهی، حفظ زیبا و منظر، جلوگیری از هرج و مرج و حفظ شأن دستفروشان ورود پیدا کند.

شریعتی افزود: ساماندهی دستفروشان در دراز مدت نیازمند سازوکار بیشتر و همکاری مسئولان است و باید شهر از این وضعیت کنونی نجات یابد چراکه وضعیت بسیار ناخوشایند و مردم و مغازه‌داران ناراحت و گله‌مند هستند.


 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

reload, if the code cannot be seen

هواشناسی
کروکی
اجتماعی

شورای اسلامی شهر سنندج