ویژه های خبری


ارسطو گویلی کمیسیون سرمایه گذاری، کارآفرینی و گردشگری شورای شهر سنندج ضمن خوش آمدگویی و تشکر از حضور حضار حاضر در جلسه سخنان خود را با ارئه ایده جنبش بزرگ نهال کاری و کاشت درختان  ون ، بلوط ، بادام  و پالونیا در آبیدر و تپه های شهر سنندج آغاز کرد .

گویلی ضمن اهمیت موضوع فضای سبز و تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی برای حفظ و توسعه فضای سبز، گفت : یکی از مباحث اصلی جنبش بزرگ نهال کاری، فرهنگ سازی است و باید از تمام ظرفیت ها استفاده شود و با برنامه ریزی و داشتن برنامه جامع کوتاه مدت و بلند مدت ،موضوع ایجاد و توسعه فضای سبز پیگیری شود.

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری، کارآفرینی و گردشگری شورای شهر سنندج اظهار کرد: علاوه بر اینکه جلسات مربوط به فضای سبز یکی از جلسات مهم است ، این جلسات یک جلسه تکلیفی و قانونی محسوب می شود و یکی از جلساتی است که مدیران باید با انگیزه و علاقه شخصی پیگیری نمایند چرا که مساله توسعه و حفظ و نگهداری فضای سبز یک مساله همگانی است و به همه مربوط است و بخش های مختلف شهرستان سنندج باید پای کار حاضر شوند .

وی نیز تاکید زیادی بر تشکیل جلسات مستمر در این زمینه نمود و خواستار تمرکز ویژه دستگاههای مربوطه و اعضای مدعو روی این موضوع شد و تاکید نمود که این مساله مهم را در صدر برنامه های کاری خود قرار دهندبه دلیل اینکه موضوع به زیست سالم عموم مردم برمی گردد و تلاش در این زمینه استقبال همشهریان را در پی خواهد داشت با توجه به اینکه همشهریان ارجمند خیلی طبیعت دوستند ضمنا می توان از طریق فراخوان از همشهریان دعوت به عمل آورد .

ارسطو گویلی تصمیم گیری و اقدام در این راستا را به جهت سرسبز کردن شهر سنندج ، جبران کمبود سرانه فضای سبز عمومی و کاهش هزینه های شهرداری، حرکت بزرگی عنوان کرد .


صلاح الدین ویسی عضو هیات علمی دانشگاه گفت: باید از دوستداران محیط زیست و سازمانهای مردم نهاد فعال در این زمینه جهت همکاری ، همفکری و نیز مراقبت از محیط زیست و درختان دعوت به عمل آید تا از توان و انرژی آنان استفاده شود.

ویسی افزود: بهتر است دانشگاه مدیریت این کار را به عهده داشته باشد و به صورت کنسرسیومی انجام گیرد و اماکن هدف مشخص شود.


طاهر کرمی معاونت فنی اداره جنگلها و جنگلداری بیاناتی در رابطه با کاشت بلوط بیان نمود و اظهار کرد با توجه به تعلق خاطری که به آبیدر داریم و آبیدر مکانی مقدس برای ما سنندجی هاست نیاز به برنامه ریزی مناسب با شرایط و توان آبیدر جهت کاشت می باشد و جهت تعیین محل کاشت نیز به ورودیهای  شهر اشاره نمود.


عبدالسلام سپهر معاونت خدمات شهری شهرداری در ابتدای سخنان خود اشاره ای به تجربه خاص سازمان زیبا و منظر شهرداری در سال 1396 جهت مهار آفت درختان سطح شهر نمود.

وی افزود با توجه به وجود کارگروه فضای سبز و محیط زیست در سازمان زیبا و منظر شهری شهرداری ، بهتر است این موضوع در کارگروه فوق الذکر مطالعه و بررسی شود و خروجی مناسب از کارگروه را جهت گامهای بعدی به جلسه آورد، سخنان خود را خاتمه داد.


محمد غیاث الدین رئیس اداره جنگلها و جنگلداری،توجه ویژه به ورودیهای شهر را ضروری بیان کرد و اشاره نمود که با توجه به بارندگی و شرایط جوی سنندج، کاشت بذر بهترین ظرفیت و پتانسیل را داراست و از گونه های مناسب جهت کاشت در سطح شهر سنندج نام برد .

غیاث الدین وارد کردن درختان سوزنی برگ را جزو الزامات دانست و افزود با توجه به مطالعات انجام شده بهتر است از صلوات آباد به عنوان پایلوت استفاده شود.


فرزین رحیمی « مهندسین مشاور عمران پویش » گفت : جذب مشارکت بیشتر مردم با انتخاب شعار مناسبی به عنوان مثال مانند:« به دست خود درختی می نشانم » برای ترغیب و استقبال مردم ثاتیر بسزایی دارد .

رحیمی به حرکت در جهت فرهنگ سازی در این زمینه و مناسب بودن کاشت کاج با توجه به سریع الرشد بودن آن و نیز استفاده از سیستم  water box  جهت آبیاری درختان اشاره نمود.


تورج سلطنت پوری رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری به مواردی از قبیل : ساختار توسعه پایدار در بحث جنگلداری، ایجاد انگیزه ،نگهداری از شاخص های موجود اشاره نمودو نیز بر اینکه جنگلداری باید به گونه ای باشد که بر دید همشهریان تاثیر بسزایی داشته باشد تاکید نمود.


جلال شریعتی عضو شورا و رئیس کمیسیون تلفیق بر موضوع تصویب برنامه زمانبندی مدون در این زمینه توسط شورا تاکید نمود.


اسعد محمودی کارشناس فنی آبفا ضمن توضیحاتی در ارتباط با کاشت نهال در مسیر آبیدر به نگهداری ویژه از نهال ها در سال اول به جهت جلوگیری از کم آبی و خشک شدن آنها تاکید نمود .


علی پژگول عضو شورا و رئیس کمیسیون ورزش و سلامت سخنان خود را با اشاره به شناسایی 44 چشمه در سطح شهر سنندج توسط کمیسیون عمران شورا آغاز و به ضرورت تعیین اعتبار و بودجه لازم برای احیای چشمه های شناسایی شده و استفاده به جهت آبیاری فضاهای سبز عمومی  اشاره نمود .

پژگول افزود با توجه به اینکه نهضت درخت کاری از قبیل پیش بینی شده ، حضور کارشناسان فضای سبز را در این جلسات الزامی دانست.

پژگول در ادامه به احیای پیاده روهای سطح شهر و رفیوژها و نیاز به فرهنگ سازی در زمینه فضای سبز اشاره نمود و تعیین گونه ها و محل کاشت نهالها را حائز اهمیت قلمداد نمود.


شهاب محمدی معاون فنی محیط زیست گفت: آبیدر نماد فرهنگی، تاریخی و تفریحی سنندج است و اولویت آبیدر باید جلوگیری از تخریب و تصرف باشد .

محمدی بر کاشت گونه ای که مقاوم بوده و با توجه به شرایط آبوهوی سنندج بتواند رشد کند تاکید نمود.


قانع حسینی « سازمان سیما و منظر شهری شهرداری» سخنانی در ارتباط با کاشت بلوط و محدودیت های کاشت آن بیان نمود وی افزود که تعیین گونه و هدف از کاشت گونه باید مشخص شود و بستر لازم برای کاشت گونه ها فراهم گردد.


پویا آغه گل نسب کارشناس فرمانداری با اشاره به این که تفاوت دیدگاهها باعث عقب نشینی در کار می شود به ایجاد برنامه زمانبندی مدون اشاره نمود .


ارسطو گویلی رئیس کمیسیون سرمایه گذاری ،کارآفرینی و گردشگری شورا در ادامه به جمع بندی موارد مطروحه در جلسه پرداخت و ضمن تاکید به ارائه برنامه زمانبندی شده از جانب کارگروه فضای سبز و محیط زیست سازمان سیما و منظر شهری شهرداری سنندج و اقدام ویژه در این زمینه و تشکیل جلسات مستمر توسط کارگروه جهت مطالعه و تعیین گونه های کاشت بذر و مکان کاشت ، مرحله اول جنبش بزرگ نهال کاری را : تعیین گونه ها و اماکن هدف، تهیه و جمع آوری بذر، غربالگری و مراقبت اولیه بذر و کاشت ، اعلام و مقرر نمود : جلسه کارگروه فضای سبز و محیط زیست ضرف ده روز آینده با حضور اعضای حاضر در جلسه کنونی تشکیل گردد.

 


 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

reload, if the code cannot be seen

هواشناسی
کروکی
اجتماعی

شورای اسلامی شهر سنندج