ویژه های خبری

شورای شهر به منظور شفاف سازی و همچنین یکپارچه کردن نظام ارائه آمار و اطلاعات املاک و اراضی شهرداری سنندج طرحی را مصوب کرده که بر اساس آن تا پایان خرداد 1398 شهرداری سنندج و تمامی واحدهای تابعه موظف به راه اندازی سامانه جامع اسناد و املاک شده است .

همچنین از زمان لازم الاجرا شدن این مصوبه کلیه واحدهای تابعه شهرداری موظفند با هماهنگی مدیریت املاک و حقوقی شهرداری نسبت به اجرایی کردن مفاد این مصوبه و ثبت و بایگانی الکترونیکی اسناد تمامی املاک و مستغلات خود اقدام کنند.
سید غریب سجادی در گفتگو با روابط عمومی شورای شهر ضمن اشاره به وجود نابسامانی ساختاری در حوزه املاک و مستغلات شهرداری اظهار داشتند هدف از تصویب این طرح سر و سامان دادن به اوضاع حوزه املاکی است که سال ها به صورت سنتی اداره شده است و متاسفانه علی رغم تلاش های صورت گرفته یکی از مشکلات اساسی حل نشده شهرداری ، نبود برنامه و ساختاری شفاف در این حوزه است.
سجادی با بیان اینکه بسیاری از املاک شهرداری فاقد سند رسمی می باشند اظهار کردند: که متاسفانه علی رغم مکاتبات و پیگیریهای قبلی هنوز آمار درستی از املاک و مستغلات شهرداری وجود ندارد و همین مساله زمینه سودجویی عده ای فرصت طلب را فراهم کرده است و یا بعضا در بسیاری از دعاوی حقوقی که علیه شهرداری مطرح شده است به دلیل نبود اسناد و مدارک و یا گم شدن آنها در سنوات گذشته ضرر و زیان میلیاردی به شهرداری وارد شده است.
سجادی رئیس شورای شهر سنندج اظهار امیدواری کرد که با اجرای مفاد این مصوبه گامی بزرگ در راستای شفاف سازی و همچنین حفظ اموال و دارایی های شهرداری برداشته شود.
متن کامل طرح به شرح ذیل می باشد:

طرح «ساماندهی اسناد املاک و مستغلات شهرداری سنندج و سازمان های تابعه»

ماده‌واحده:

در راستای شفاف سازی و یکپارچه کردن نظام ارائه آمار و اطلاعات املاک و اراضی شهرداری سنندج ، شهرداری (مدیریت املاک و حقوقی) موظف است به منظور به روز رسانی به موقع آمار و اطلاعات شهرداری بر اساس آخرین تغییرات در شهر و شهرداری، و همچنین تمرکز بر یکپارچه سازی آمار، اسناد و اطلاعات مکانی مدیریت شهری در قالب ساختار واحـد و لـزوم ارائـه و دریافـت آمار  توسط نهادهای نظارتی همچون شورای شهر و همچنین واحدهای تابعه شهرداری ، ضمن افزایش توان کارکنان و عوامل اجرایی سایر واحدهای ذی‌ربط در شهرداری و با تقویت واحد املاک و حقوقی بر تلاش‌های انجام گرفته ظرف چند سال گذشته افزوده و اقدامات ذیل را پیگیری و اجرایی نماید.

1ـ راه اندازی سامانه جامع اسناد و املاک شهرداری سنندج و تسریع در ثبت اطلاعات اسناد و املاک شهرداری سنندج در مذکور به گونه‌ای که تا پایان خرداد سال 1398 اطلاعات املاک شهرداری سنندج اعم از معاونت‌ها، مناطق،نواحی منفصل، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های تابعه شهرداری سنندج به همراه کلیه مستندات مالکیت ثبت و اسکن شده و آرشیو آن انجام گرفته باشد.

2ـ قطعی نمودن اسناد وکالتی، ثبت خلاصه معاملات سنوات گذشته در دفتر املاک واحدهای ثبتی مربوط به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک‌برگی، رفع تعارض ثبتی از املاک دارای معارض شهرداری سنندج، جانمایی و شناسایی محل املاک عمومی و اختصاصی تا پایان خرداد سال 1398 در سامانه جامع املاک شهرداری سنندج انجام پذیرفته باشد.

3ـ از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این مصوبه معاونت‌ها، مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری سنندج موظفند به منظور پیاده‌سازی و اجرای سامانه جامع املاک، هماهنگی لازم را با مدیرت املاک و حقوقی معمول داشته و اسناد مالکیت را صرفاً به نام شهرداری سنندج انتقال دهند و از صدور سند به نام‌های اختصاصی (شهرداری مناطق و سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته و غیره) خودداری و اصل اوراق مالکیت اعم از بنچاق و خلاصه معاملات و اسناد دفترچه‌ای را پس از ثبت و اسکن در سامانه جامع املاک، جهت ضبط و نگهداری به سازمان املاک و مستغلات تحویل نمایند.

تبصره‌:

هرگونه معامله اعم از؛ خرید، فروش، اجاره ، تهاتر و مشارکت می‌بایست در سامانه جامع املاک منعکس و بلافاصله ثبت شود. همچنین معاونت‌ها، مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری سنندج موظفند گردش تمام دارایی‌های غیرمنقول شهرداری سنندج را در سامانه جامع املاک ثبت و اسکن نمایند.

4ـ شهرداری سنندج (مدیرت املاک و حقوقی) موظف است اسناد مالکیت پرونده‌های قضایی را که در سنوات گذشته قیمت آن‌ها در اجرای آراء قضایی از حساب شهرداری سنندج برداشت گردیده است شناسایی نموده و نسبت به انتقال اسناد مالکیت به نام شهرداری سنندج اقدام نماید.

5ـ هرگونه تغییر، تعویض و اصلاح در اسناد اراضی و املاک و مستغلات شهرداری و سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته می‌بایست با رعایت بند 3 این مصوبه حداکثر ظرف مدت ده (10) روز پس از تحویل سند از واحدهای ثبتی در بانک اطلاعات جامع املاک شهرداری سنندج درج و آخرین وضعیت املاک به روز رسانی شود.

6ـ شهرداری سنندج (مدیرت املاک و حقوقی) موظف است نسبت به ثبت مالی دارایی‌های غیرنقدی املاک و مستغلات مجموعه شهرداری سنندج (معاونت‌ها، مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌ها) در حساب دارایی ها اقدام و به طور مستمر بر انجام آن نظارت و کنترل نماید.

7ـ شهرداری سنندج (مدیرت املاک و حقوقی) موظف است کلیه املاک و مستغلاتی را که در سالیان گذشته به طور موقت جهت بهره‌برداری به هر یک از اشخاص، نهادها و یا مؤسسات عام‌المنفعه واگذار نموده است، به تفکیک احصاء و در سامانه جامع املاک شهرداری سنندج ثبت نماید.

8ـ شهرداری سنندج (مدیرت املاک و حقوقی) موظف است ظرف مدت حداکثر شش ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این مصوبه کلیه املاک و مستغلاتی را که در مناطق شهرداری سنندج در اجرای توافق با اشخاص، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی به شهرداری واگذار گردیده است شناسایی نموده و جهت انتقال قطعی اراضی و املاک اقدامات حقوقی و اداری را به عمل آورد.

9ـ شهرداری سنندج(مدیرت املاک و حقوقی)  موظف است ضمن انجام مطالعات لازم و جامع در خصوص ارزیابی و ثبت ابنیه‌های عمومی شهر اعم از پل‌ها، ایستگاه‌های آتش‌نشانی، پارک‌ها، سرای محله‌ها، میادین عمومی، و شبکه معابر اصلی و فرعی، و سایر املاک عمومی اقدام نماید.

10ـ شهرداری سنندج (مدیرت املاک و حقوقی) موظف است گزارش عملکرد این مصوبه را هر شش (6) ماه یک بار به شورای اسلامی شهر سنندج ارائه نماید


 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

reload, if the code cannot be seen

هواشناسی
کروکی
اجتماعی

شورای اسلامی شهر سنندج