ویژه های خبری

به گزارش روابط عمومی شورا اسلامی، دیروز عصر جلسه رسمی شورای اسلامی با حضور محمدعلی مرادی رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس تشکیل شد ابتدا در این جلسه جلال شریعتی رئیس شورای اسلامی به ارائه گزارشی در مورد فعالیت‌ها و مشکلات شورای اسلامی و شهرداری پرداخت.

جلال شریعتی رئیس شورای اسلامی شهر سنندج اظهار کرد: در قانون اساسی توجه ویژه‌ای به وظایف شورا و حوضه فعالیت آن شده است که در دهه 70 با شروع به کار دوره اول شورای اسلامی قوت بیشتری گرفته است.

شریعتی افزود: شوراهای اسلامی عمر کوتاهی دارند و این‌یکی از دلایل است که متأسفانه اهمیت زیادی به آن‌ها داده نمی‌شود. ما شاهد آن هستیم که در کشورهای پیشرفته بیشترین اهمیت از سوی دولت به فعالیت و کار شوراها داده می‌شود قطعاً با این کار می‌توان در راستای آبادانی و توسعه شهرها قدم‌های مثبتی برداشت.

 وی گفت: اگر بخواهیم مقایسه‌ای از مدیریت شهری در زمان اداره آن با نظارت شورا و قبل از شورا داشته باشیم قطعاً شاهد رشد و شکوفای خاصی در زمان فعالیت شوراها بوده‌ایم؛ و تنها دلیل آن را می‌توان بازدید و نظارت اعضاء شورا از مسائل و مشکلات درون شهر بوده دانست که به‌طور مستقیم با مردم در ارتباط بوده‌اند.

رئیس شورای اسلامی در ادامه بیان داشت: یکی از وظایف و اختیارات شورای اسلامی قانون‌گذاری برای شهر است که با نظارت بر کار شهرداری‌ها و اجرای کمیسیون‌ها در زمان کوتاه می‌تواند مشکلات مردم با شهرداری را در کمترین زمان به نتیجه رساند.

شریعتی در ادامه افزود: انتظار شورا از دولت این است اختیارات بیشتری را برای شوراها فراهم نماید و خود نقش هدایتی و حمایتی داشته باشد.

رئیس شورای شهر افزود: شورا در بیشتر مواقع به شورای شهرداری معروف است این در حالی است که حتی ما نمی‌توانیم در بعضی از مسائل شهرداری به دلیل محدودیت ورود پیدا کنیم که باعث بی‌اعتمادی مردم به شوراها می‌شود.

شریعتی اظهار نمود: بیشتر مشکلات شهرداری در حوزه ساخت‌وساز غیرمجاز و مباحث مالی است که درصورتی‌که اگر یک مدیریت شهری یکپارچه وجود داشته باشد و پلیس انتظامی در اختیار شهرداری قرار گیرد و همچنین قوه قضاییه همراهی خوبی داشته باشد هرگز در ساخت‌وساز غیرمجاز مشکلات پیش نمی‌آید وی همچنین افزود که شهرداری‌ها قبلاً خود عوارضی را دریافت می‌کردند که در چند سال گذشته با تجمیع عوارض به مالیات بر ارزش‌افزوده تبدیل‌شده است در اوایل سال‌های این طرح 3 درصد بود و سهم شهرداری‌ها از این 3 درصد 1.5 درصد یعنی نصف مالیات بر ارزش‌افزوده که با توجه به افزایش آن به 9 درصد سهم شهرداری‌ها همان 1.5 درصد است درصورتی‌که باید نصف 9 درصد باشد و این‌یکی از مشکلات مالی شهرداری می‌باشد که باید مجلس و دولت نسبت به رفع آن قدم کنند.

رئیس شورای اسلامی در پایان گفت: مطالب ذکرشده خواسته تمام اعضا شورا اسلامی است که انتظار می‌رود نمایندگان مجلس آن را در صحن مجلس اعلام کنند تا شوراها بتوانند خدمت بیشتری را به مردم ارائه دهند.


ویدئو در این قسمت قرار داده شود

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

reload, if the code cannot be seen

هواشناسی
کروکی
اجتماعی

شورای اسلامی شهر سنندج